Lachtan kalifornský

2. dubna 2007 v 16:12 |  Encyklopedie zvířat
Savec, řád šelmy, čeleď Lachtanovití, Rod a druh Zalophus californinanus
Lachtan kalifornský patří k nejelegantnějším ploutvonožcům. Jeho způsob plavání, při kterém ve velké rychlosti neustále mění směr, připomíná spíše jakýsi let pod vodou. Lachtan kalifornský žije v koloniích. Je aktivní ve dne i v noci, potravu si hledá v moři a občas vylézá na souš, aby si odpočinul. Lachtan je velmi čilý tvor a ve vodě i na souši je obratnější než jeho příbuzný tuleň.
Způsob živoat.... Lachtan kalifornský je společenský druh. Jeho kolonie čítají stovky, někdy dokonce i tisíce kusů. Nejpočetnější skupiny tvoří v období rozmnožování, kdy se na místech porodů shromažďují ohromná množství zvířat. Lachtani dělí svůj čas mezi lov ve vodě a odpočinek na souši. Navzdory válcovitému tvaru těla jsou i na zemi velmi čilí a dokáží se rychle pohybovat. Tělo drží vzpřímeně a odrážejí se předními i zadními ploutvemi. Do vody se lachtani kalifornští vrhají vždy hlavou napřed. Většinou tak nečiní jednotlivě, ale můžeme pozorovat, jak se shromáždí na břehu na skaliscích ve dvaceti až třicetičlenných skupinách a skáčou do vln. Pod vodou zůstávají jejich nosní i ušní otvory uzavřeny. Lachtani vydrží pod vodou dosti dlouho. Až po několika minutách se musí vynořit, aby se nadechli.
Lachtan a člověk...Začátkem devatenáctého století lidé na kalifornském pobřeží lovili ohromný počet lachtanů kvůli tuku. Rozkrájeli tuk mrtvých zvířat na kousky a vařili ho, aby z něj získali olej. Na jeden sud oleje připadala až tři mrtvá zvířata. Později používali i kůže k výrobě klihu. Dnes jsou lachtani kalifornští známi především svou inteligencí a hravými kousky v zajetí. Jsou druhem, který je v zoologických zahradách, cirkusech a akváriích chován nejčastěji. Lachtani kalifornští předvádějí rádi všechny své dovednosti a jsou velmi oblíbení.
Rozmnožování...V Kalifornii trvá období rozmnožování lachtanů od května do srpna. Místa páření a porodů mláďat se nacházejí na plážích pobřeží nebo nedalekých ostrovů. Krátce po porodech mláďat začnou dospělí samci svádět boje o území. Nejdříve se každý snaží zastrašit soupeře výhružným postojem a chováním. Většinou se jim to podaří, k opravdovým zápasům dochází jen vzácně. Každá dospělý samec má kolem sebe harém složený z několika samic a jejich mláďat. Samec v tomto období nemá téměř čas na shánění potravy a žije z dostatečné zásoby tuku, kterou si předtím vytvořil.
Potrava a lov... Lachtan kalifornský je neustále při chuti. Průměrně velký dospělý jedinec sežere za den takové množství potravy, které odpovídá až čtrnácti procentům jeho tělesné hmotnosti. Při průměrné hmotnosti 250 kg, sežere za den přes 30 kg potravy. Doplňuje tak energii, kterou musí vydat ve formě tepla při plavání ve studené vodě. Lachtan kalifornský loví tak, že svou kořist pronásleduje do hlubin nebo se potopí až ke dnu a bedlivě prohledává čenichem skuliny mezi kameny. Kromě ryb loví i chobotnice a jiné hlavonožce, občas i korýše. Lachtan kalifornský pod vodou výborně vidí a kořist si hledá hlavně zrakem. Předpokládá se, že výzmnamnou roli při lovu nepochynbě hrají i dlouhé hmatové vousy, které mu rostou kolem tlamy.
Důležité znaky:
Tělesné rozměry: Délka: samec 220 cm, samice 180 cm, Hmotnost: samec 275 kg
Délka života: 10-15 let, v zajetí až 20 let
Příbuzné druhy: Známe přibližně 10 druhů lachtanů, například lachtana australského, jihoafrického, medvědího.
Výskyt: Na západním pobřeží Severní Ameriky, od jižních břehů Britské Kolumbie po jižní Kalifornii a Cortézovo moře. Jeden druh lachtana se vyskytuje na Galapágách.
Ochrana druhu: Dříve byli lachtani hojně loveni, dnes jsou jejich populace chráněny, a tak se jejich počet ustálil. V Kalifornii žije asi 50 000 zvířat a dalších 40 000 na Galapágách.
Zdroj: Encyklopedie zvířat
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Dita Dita | E-mail | Web | 14. února 2009 v 11:26 | Reagovat

jé tenje heskej chudáci já bych těm kdo je zabíjí a ještě se přtom natáčej rozbyla hubu grázlům

2  nikola blahutová nikola blahutová | E-mail | 27. dubna 2009 v 20:01 | Reagovat

jooo upa good vyhledala sem všechno co sem potřebovala tak sem vyhledala upa skvělý měla sem zadaný úkol a vše jsem vyhledala tak supr.....

3 Lukáš Nachtmann Lukáš Nachtmann | E-mail | 30. září 2009 v 14:13 | Reagovat

máš tu to doost dobrý měli sme informatiku měl sem něco najít a zvířatech a našel sem tu všechno fakt nejlepší stránka díík

4 zuza a sandra zuza a sandra | 17. srpna 2010 v 16:00 | Reagovat

lachtani jsou překrráááááááááááááááássnnníííííííí já a sendý si na lachtany a vydry furt hrajeme

5 katik katik | 15. září 2010 v 14:20 | Reagovat

sou mocinky roztomiloucky a tyhle stranky sou supr

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama