Sibiřský husky

30. března 2007 v 19:09 |  Hafani...
Tak...nejprve asi by to chtělo...tak nějak, zhruba napsat, jak vlastně vypadá...že jo...tak pokusíme se:) Takže začneme...asi popořadě...hlava huskyho...lebka je klenutá...a tak nějak se zužuje přes zřetelný čelní sklon...áááááž k čenichu. Mozkovna...kdyby někdo nevěděl, co to je....tak....co to vlastně je? :D Né...zase kecám...mozkovna s nosem, jsou tak stejně dlouhé....teď oči...mají takový...mandlovitý tvar...celkově jsou takové, šikmě posazené... jinak kdyby někoho zajímala barva...jsou buď hnědé, modré, nebo taky každé oko jinak zbarvené. Ááá na řadě jsou uši....uši uši uši...každému psu sluší...jéé já vymyslela básničku...klíídek :D.. tak...ušiska má...tak teoreticky něco mezi velkými...a malými...takže jinak řečeno, uši jsou středně velké, tvarem by se dalo říct, že se podobají trojúhelníku...jsou nasazeny docela vysoko, a blízko u sebe. A jdeme na tělo...woow...teď by to celkem i trochu vyznělo...či spíš, vypsalo...že mám zoofilistické sklony...buďte bez obav...nemám...:D Takže celkově má husky svalnatý, hluboký hrudník...hřbet je rovný ...srst huskyho...má hustou podsadu....již na první pohled je znát, že tohle plemeno má opravdu nááádhernou srst... jen pohladit...jeho srst ani nepotřebuje žádnou úpravu...samozřejmě kromě srsti na tlapkách:) a když už jsme u těch tlapek...jsou oválné, dobře porostlé srstí... tak nějak....to by mohlo stačit...upozorňuju, že nejsem žádný expert...nemusí to být pravda :D Ale myslím, že aaž tak hrozný to nebude... jinak výška huskyho...u psů je to zhruba v rozmezí těch 53 až 60 cm a u fen 51 až 56 cm.
Tak a teď něco z historie...takže...dočetla jsem se, že sibiřský husky je pes kočovných "Čukčů". Tento kmen je z etnické skupiny Anuit z východní Sibiře. Huskyho používali především k pasení sobů, k zápřahu do saní i jako hlídacího psa. Aby taky ne...huskyové jsou výborní pracovní psi....ááá jelikož pochází ze Sibiře, jsou zvyklí na tvrdé životní podmínky. No, ale dál... po staletí žilo toto plemeno na Sibiři v izolaci...až na počátku našeho století se s lovci kožešin dostali do severní Ameriky. A potom už to šlo ráz naráz...velmi brzy se totiž stali nepřekonatelnými šampióny v závodech se psím spřežením a nyní... jsou milými, oddanými a oblíbenými psími společníky.
A co temperament? Husky má velmi milou...dalo by se říct...až neobyčejně milou povahu....I přesto je však ostražitý...je velice poslušný, a taky inteligentní...teď mluvím obecně...může se stát, že...třeba... nějaký pesan tohoto plemene nemusí odpovídat tomuhle, co tu popisuju... třeba bude jako tajtrdlík poskakovat nahoru a dolů... i když zde by se dalo hooodně dlouho diskutovat, zda je to projev inteligence, nebo nee:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Schindler Josef Schindler | E-mail | 12. listopadu 2010 v 16:16 | Reagovat

Hledal jsem informaci o huskym. Našel jsem blábol. Jdu jinam

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama